пятница, 14 июня 2013 г.

Урок екології у 2 класі

                                          Урок екології ( 2 клас)
Тема: Охорона водойм нашої місцевості.
Мета:  Розширити поняття про вплив людини на природу, допомогти зрозуміти, що порушення людьми природних зв’язків  тягне за собою негативні наслідки як для природи, так і для самої людини, розвивати мислення, спостережливість, виховувати екологічну свідомість, культуру, бережливе ставлення до об’єктів природи.
Обладнання: мультимедійна дошка, мікрофон                  
                                          Хід уроку
           І. Організація класу
              ( Чути шум моря)
            Ведучий:
-         Розкажемо ми вам, діти, казочку.
Вона хоч невеличка, але повчальна.
Ви її послухайте і іншім розкажіть
І рідний край, і рідне море від лиха збережіть.
         ( До моря приходить рибалка, закидає вудку і співає пісню).
Рибалка:
-         Цілий день сиджу
Я на цім бережку
Піді мной пливуть купи ці сміття
Хмуриться й мружиться сонце золотеє
Сумно хлюпочеться ця брудна вода

-         Ой, щось все- таки потрапило на мою вудку.
-         Ой, рибко- рибко, золота,
Як в цім морі ти жила?
Золота рибка:
-         Ой, рибалко, не питай,
А скоріш мене спасай!
Люди вчора тут були
Наробили всім біди.
Пташкам, звірам, рибам, квітам
Їм нема тепер де жити!
Рибалка:
-         Як же бути? Що робить?
Як проблему цю рішить?
Дожилися! Раніше рибка виконувала три бажання, а тепер їй самій потрібна допомога.
Золота рибка:
-         Знаю я, що нам робити. Як проблему цю рішити. Покличу я сюди сонячні промінчики, вони все бачать, скрізь бувають, вони нам допоможуть:
-         Промінчики милі, промінчики любі,
Сонцевісні, легкокрилі,
Ви і співом, і любовю
Сонце водите з собою.
Ви скоріш до нас прийдіть
Рідне море нам спасіть.
Сонячні промінчики:
-         Ми сонячні промінчики
До вас сюди прийшли,
Щоб врятувати рідний край
Від лютої біди,
-         Щоб людям стало соромно
За купи ці сміття
Ви будете врятовані
На все своє життя.

Пісня Сонячних промінчиків:
-         Ми у світ цей прийшли,
Щоби людство спасти,
Хай огорнуть всю землю
Квітучі сади
Хай буяють ліси й повно водять річки
І у небі пливуть журавлині ключі.

Так давайте всі станем в веселий танок
Збережем рідне море і цей бережок.
Хай повсюди лунає лиш радісний сміх
І ця пісня єднає навколо усіх.
Рибалка:
-         От спасибі, дорогенькі!
Так підтримали ви нас!
Сонячні промінчики:
-         Та пора уже, рідненькі,
Нам летіть од вас.
Над садами, над ланами
Завжди будемо ми з вами.
-         А, щоб ви не сумували
Залишаєм вам малят-
Цих маленьких школярят.
-         Це наші помічники, вони навчаються в Азовській школі і вже з першого класу знають, що треба любити і оберігати свою рідну землю.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Вчитель:От на нашому уроці ми і дізнаємось як учні нашого класу вміють оберігати природу.  Ми, діти, живемо з вами в прекрасній місцевості, вона, наче блакитна  квітка на долоні нашої Батьківщини. Так говорять ті, хто хоч  раз побував тут. Проте не все так гарно в нашому домі. Історія людства свідчить про те, що воно не просто брало з природи необхідне, а бездумно руйнувало довкілля, забруднюючи навколишнє середовище.
  Ми з вами живемо в степовій зоні,але наше рідне селище знаходиться поблизу водойм. ( Показати на карті). А хто з вас, діти, знає як називаються водойми нашого краю?
Ви здогадалися, якою буде тема нашого уроку? Розєднайте слова, які записані на синій стрічечці, і ви дізнаєтесь про що саме йтиметься.

            Охорона водойм нашої місцевості

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
-         Вчитель: Сьогодні на уроці ми зясуємо в якому стані вони перебувають. Тож вирушаємо ми з вами діти у подорож, а мандрувати ми з вами будемо на човні, давайте зараз швиденько виготовимо паперові човники. Першими на човен піднімається команда « Екологів»,  другими - 
«Дослідників». Яким маршрутом ми з вами вирушимо нам повідомлять інформатори човнів.
1.     Повідомлення учнів.
-         Наша подорож розпочинається. Молочний і Утлюкський лиман. Вони знаходяться на різних косах нашої місцевості: Пересип і Федотовій. Молочний лиман є унікальною цілісною екосистемою, яка об’єднує сухий степ, штучні лісові насадження та різноманітні водно-болотні угіддя. За даними досліджень на території лиману зустрічається понад 274 види птахів. Водойми мають важливе рибогосподарське значення для всього Азовського басейну. Найчастіше з риб зустрічається піленгас та бичок- пісочник. Він заходить в Утлюкський лиман на початку квітня, а потім на нерест – до Молочного лиману. Крізь лимани проходять шляхи міграції перелітних птахів, серед них є огар, журавель степовий, дрохва, які занесені до Червоної книги.

-         Азовське море має площу 39 тисяч квадратних метрів, що в 11 разів менше площі Чорного моря. Азовське море неглибоке, глибина його не перебільшує 15 метрів. Морська вода містить мало солі і легко замерзає. Тваринний світ налічує біля 400 видів, серед яких 79 видів риб. Це камбала, хамса, судак, бичок. Ще не так давно у морі було багато риби, але зараз воно забруднене і потребує охорони.
-         Вчитель: Отже, вирушаємо!  Підняти якір! Пливи, пливи, човнику, за водою, подружися з хвилечкою голубою.  Увага на екран! (Перегляд відео).

-         Вчитель: Сумно хлюпочуться хвилі, закінчилося літо, незабаром настане зима. Подивіться, діти, що залишили люди після себе.
А це Молочний лиман. Ви здивуєтесь, де поділася вода? Це наслідок втручання людей. На місці, яке вкрите травою, була вода, водилося багато риби.
А це звалище сміття знаходиться поруч з лиманом. І знову ми бачимо негативний вплив людей. Щоб оці пластикові пляшки перегнили потрібно 180 років, а пакети, які ми використовуємо в господарстві перегнивають на 20 років більше. І ми з вами знаємо, що сміття ні в якому разі спалювати не можна. Бо цим ми забруднюємо повітря.
А це Утлюкський лиман. Видно, як відпочивають птахи на воді. Поруч з лиманом і морем багато новобудов. Вони порушили берегову зону.
2.     Перша зупинка.
-         Сподобалась вам картина, яку ми побачили? Що ми з вами зможемо зробити, щоб виправити таке жахливе становище наших водойм? А відповісти на це запитання допоможуть нам завдання, які ви зараз отримаєте.
Команда «Екологів»
Викресли з наведеного назви тих предметів, яких не повинно бути у воді
Пластмасові стаканчики, риба, залізні предмети, папір, зламані вудочки, водяні рослини, картонні коробки, серветки, пляшки, харчові упаковки.
Команда «Дослідників»
Прочитай. Користуючись словами з довідок, запиши відповіді.
Я в морі. Я із скла. Я порізала ступню маленькій дівчинці, коли вона купалася. Що я?   ( ……………… …………………………………….).

Я дуже хвора. Мені не вистачає кисню для дихання. Мені більше не подобається плавати в цьому морі. Хто я? (……………………..).

Я мокра. Я потрібна усім живим істотам. Усі рослини, тварини і люди помруть без мене. Що я? ( …………………………).

 Слова для довідок: Риба, чиста вода, розбита пляшка.

Вчитель: Хотілося б вам купатися в таких водоймах? Хто з вас разом з батьками відпочивав біля моря? Давайте визначимо правила поведінки біля водойм.
-         Не залишати сміття біля води і не кидати його у воду.
-         Не кидати у воду гострі предмети.
-         Не турбувати і не вбивати птахів, які мешкають біля водойм.
-         Охороняти рослини, які ростуть поруч з водоймами.

3.     Фізкультхвилинка
Ми пограємо в гру «Найкращий еколог».
1)     Якщо ви розкидаєте сміття на вулиці – почухайте собі носик.
2)     Якщо ви не смітите на вулиці – підстрибніть три рази.
3)     Якщо ви не спалюєте сміття у дворі – плесніть три рази в долоні.
4)     Якщо ви не розбиваєте скляні пляшки – погладьте себе по голівці.
5)     Як ми вміємо робити «вузлики напам’ять”.
6)     Якщо у вас болить душа, коли бачите зламану гілку, або поранену пташку – покладіть руку на серце.
7)     Якщо хочете дружити, бути в злагоді з природою – потисніть одне одному руки.
4.     Зупинка друга.
Вчитель: Наш народ дуже мудрий. Він склав багато прислів’їв про воду. Ви теж знайомі з ними. Команди, слухаємо вас.
-         Не брудни криниці, бо схочеш водиці.
-         Ліс і вода – брат і сестра.
-         Де верба, там і вода.
-         Будь мудрий, як земля, а чистий, як вода.
-         Хліб – батько, вода – мати.
-         Ліси і води – краса природи.
-         Не роби зла воді – будеш жити у добрі.
-         Зіпсував воду – не буде честі.
5.     Зупинка третя.
      Зустріч з екологом нашої місцевості. Відеоінтерв’ю.
-         Хто винен в тому, що сталося з нашими водоймами?
-         Про які заходи захисту наших лиманів і Азовського моря ви можете розповісти?
-         Ваші побажання дітям?
IV. Підсумок уроку.
-         Намалювати емблеми на тему «Якою має бути природа рідного краю».
-         З якими словами ви б хотіли звернутися до дорослих?
-         Звернення дітей:
Людство, ти знаєш чого мені треба?
Чистого дощику з синього неба,
Треба і чути, і бачити літом,
Як заливається жайвір над житом,
Як підпадьомкають у мідній пшениці
Досвітком тихим перепелиці.
Треба, щоб в лісі для лиса і лося
Місця живого хоч трошки знайшлося,
Треба ще рибок малих і великих
В чистих – пречистих озерах і ріках,
Треба, щоб я по морському купанню
Не віддмивавсь од мазуту у ванні,
Треба сніданків і треба обідів,
Тільки, будь ласка, без жодних нуклідів.
Треба, виходить не так вже й багато…
Люди, чи важко про це все подбати?
Вчитель: Наш урок закінчується, запам’ятайте, діти, природа – наш спільний дім. Ми всі – діти природи. Знищити природу легко, відновити -  майже неможливо.


                                                    






Природознавство 3 клас

             Я і Україна. Природознавство.
                      3 клас
Тема:       Живлення тварин. Ланцюги живлення.   
Мета:              Формування поняття «рослиноїдні тварина», «хижа тварина», «всеїдна
                          тварина», «ланцюжок живлення»; розвивати уміння встановлювати
                          причинно – наслідкові зв’язки, досліджувати ланцюги живлення;
                          виховувати бажання вивчати природу.
Обладнання:   картки, таблиці «Тварини», «Ланцюги живлення».
                                            Хід уроку
І. Хвилинка спостережень.   (Слайд 1)
 - Які зміни сталися в природі?
 - Який стан неба?
 - Які явища природи спостерігаємо?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
   1. Фронтальне опитування. (Слайд 2)
 - Які групи тварин ви знаєте?
 - Яких тварин називають рибами?
 - Яких тварин називають земноводними?
 - Хто такі плазуни?
   2. Тести.
     1 варіант.
 1. Істотна ознака комах:
     а) крила;
     б) вісім ніг;
     в) шість ніг;
     г) вуса;
     д) хутро;
  2. У риб тіло вкрите:
     а) мяким хутром;
     б) слизькою лускою;
     в) пірям;
     г) вологою шкірою.
3. Тварин, які частину життя проводять у воді, а частину – на суходолі, називають:
   а) рибами;
   б) птахами;
   в) земноводними;
   г) звірами.
4. Сухими лусочками вкрите тіло …
5. Тіло птахів вкрите…, а звірів …
6. Запиши назви груп тварин:
   - мурашки, жуки, метелики –це …
   - камбала, окунь, карась – це …
   - тритон, жаба, саламандра – це …
       2 варіант
1. У земноводних тіло вкрите:
   а) м’якою, вологою шкірою;
   б) слизькою лускою;
   в) м’яким хутром;
   г) пір’ям.
2. Найчисленніша група тварин – це …
3. Істотні ознаки звірів:


    а) тіло вкрите м’якою, вологою шкірою;
    б) відкладають яйця;
    в) мешкають у воді;
    г) тіло вкрите шерстю, вигодовують дитинчат молоком.
4. Тіло риб вкрите …, а птахів … .
5. Запиши назви груп тварин:
    Крокодил, гадюка, черепаха - …
    Снігур, чапля, сойка - …
    Кажан, ховрах, заєць - ..
ІІІ. Актуалізація опорних знань. (Слайд 3)
   - Діти, а на які дві великі групи поділяють всіх тварин?
   - Хто тут зайвий і чому?
      а) Козуля, ведмідь, борсук, собака.
      б) Півень, сова, індик, курка, качка.
   - Продовжіть ланцюжок.
      а) Лисиця, ведмідь, …
      б) зозуля, голуб, …
      в) карась, щука, …
      г) корова, кінь,…
      д) індик, качка, …
IV. Повідомлення теми, мети уроку.
      - Тварини – це живі організми, а за рахунок чого вони живуть? (Слайд 4)
      - Сьогодні ми дізнаємось, на які групи можна поділити тварин за способом живлення.
V. Вивчення нового матеріалу.
     1. Бесіда, складання схеми.
         - Назвіть зображених на малюнках тварин і скажіть, чим вони живляться. (Слайд 5)
          Лось – звір, який живиться травою, гілками, корою дерев, грибами.
          Голуб – птах, кормом для нього є плоди й насіння рослин.
          Лин – риба, яка живиться водоростями.
          Колорадський жук – комаха, яка поїдає листки, стебла картоплі.
         - Що спільного в живленні цих тварин?
                                             Тварини
              

                  Рослиноїдні
         - А яких тварин називають хижими? (Слайд 6)
         - Назвіть їх ( Вовк, лисиця, орел, ящірка, видра, гадюка, щука, сонечко). 
                                              Тварини
          

                  Рослиноїдні                                        Хижі

        - А які тварини живуть у нас вдома? (Слайд 7)
        - Чим живиться кіт? собака?
        - Отже, тварини, які живляться і рослинами, і тваринами, називаються всеїдними.
                                                 Тварини                            (Слайд 8)                   
 



                  Рослиноїдні                                          Хижі
                                                  Всеїдні 

2. Бесіда з елементами розповіді.
- Як ви думаєте, чи пов’язані між собою всі живі організми? Переконаємось у цьому на конкретних прикладах. Покажемо стрілочками, хто чим живиться.

 а) Миша, гадюка, пшениця, орел. (Слайд 9)
    пшениця                 миша                    гадюка                  орел
б) Попелиця, калина, сонечко
     калина                   попелиця                 сонечко
в) вовк, гілки верби, козуля
     гілки верби             козуля              вовк
Це ланцюги живлення. Кожен ланцюг живлення складається із ланок. Назвіть ланки у другому ланцюгу. Розгляньте всі ланцюги і назвіть, що є першою ланкою? другою? третьою?
Отже, чи пов’язані між собою всі живі організми? Ланцюги живлення не повинні перериватись. Якщо зникнуть рослиноїдні тварини, то зникнуть хижі. У природі все взаємопов’язане. Не існує непотрібних живих організмів, тому не можна знищувати природу, адже знищення одних призводить до гибелі інших.
IV. Фізкультхвилинка.
     Раз, два – всі пірнають
     Три, чотири – виринають
     П’ять, шість – на воді кріпнуть крильця молоді
     Сім, вісім – що є сили всі до берега поплили
     Дев’ять, десять -  обтрусились і за парти опустились.
VІІ. Робота з підручником.
 1. Читання статей ст. 138 – 140
 2. Розгляд і аналіз ілюстрацій.
- До яких тварин за способом живлення належить миша? Як це довести?
- Чому видра є хижою твариною?
- Якою твариною є ведмідь? Чому?
- Що таке ланцюги живлення?
- Що є першою ланкою ланцюгів?
3. Розповіді учнів про тварин.
- Розкажіть про тварин (синичка, їжак) за планом, поданим у підручнику.
VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Який ланцюг живлення є правильним? (Слайд 10)
 а) яблуня            орел             синиця;
 б) яблуня               плодожерка              синиця             орел;
 в) синиця             орел            плодожерка.
2. Складіть правильний ланцюг живлення.
 


                                                       горобець      

   капуста

 


                                                                                                  сова

3. Яка тварина є зайвою? (Слайд 11)
- Ведмідь, лось, дикий кабан, мурашка, їжак.
- Доведіть це.
ІХ. Підсумок уроку. (Слайд 12)
- Як поділяють тварин за способом живлення?
- Що таке ланцюг живлення?
Х. Домашнє завдання.
- Прочитати статті з підручника «Чим живляться тварини», «Ланцюги живлення», переказувати, давати відповіді на запитання.




Природознавство 4 клас

Тема.        Океани  Землі.                                                                                                                  Мета:    ознайомити з океанами, їх розташуванням на Земній кулі; вдосконалювати навички   
роботи в парах, групах, самостійної та практичної роботи; розвивати   кмітливість,  
спостережливість, увагу, пам'ять, мислення; виховувати інтерес до вивчення
географії.

Обладнання: індивідуальні картки, ребус, кросворд.

                             Хід уроку

І. Хвилинка спостережень
    Повідомлення учня про стан погоди
ІІ. Самостійна робота учнів за індивідуальними картками.
    Картка 1
1) Підпиши назви материків.
    2) Закінчити речення.
     На земній поверхні є … материків.
     Картка 2
1) Підпиши назви материків.
   
2) Закінчити речення.
     Україна розташована  на материку - … .
    Картка 3
1) Підпиши назву материка.

2) Закінчити речення
     Найхолодніший материк - це … .
    Найбільший материк називається … .
Картка 4
1) Підпиши назву материка.

  2) Закінчи речення
      Найменший материк – це … .
      Ми живемо на материку … .
ІІІ. Фронтальне опитування.                                                                                                
 - Що таке материк?
 - Чим материки відрізняються один від одного?
 - Який материк розташований найпівденніше?
 - Яке слово зашифроване?      (материк)

IV. Вивчення нового матеріалу.
   1. Повідомлення теми уроку.
- Що займає більшу частину поверхні Землі?
      Слайд 1
   2. Розповідь вчителя.
       Слайд 2
- Мільйони років тому вся поверхня нашої планети була вкрита водою, але в наш час водою зайнято лише дві третини поверхні Землі. Для зручності водний простір нашої планети, тобто Світовий океан, розділяють на менші частини. Таким чином, його поділяють на 4 менших частини, що теж звуться океанами: Тихий океан, Атлантичний океан, Індійський океан, Північно-Льодовитий океан. Слайд 3.
        - Саме Світовий океан створює погоду. Слайд 4. Піднімаючись вгору, тепле повітря охолоджується. В охолодженому повітрі невидима водяна пара перетворюється на маленькі крапельки води або крижинки. Сукупність крапельок води  можна побачити у вигляді хмар вище 200 метрів над поверхнею Землі, або туману нижче  200 метрів над поверхнею Землі. Крапельки зливаються або змерзаються, стаючи великими і важкими.
Потім випадають із хмар у виді атмосферних опадів, наприклад, снігу, дощу чи граду.
Окрім всього, Світовий океан – це джерело їжі. Слайд 5. Океани дають нам продукти харчування: рибу, морську капусту, водорості, з яких добувають йод, бром, одержують добрива.
   Крім того, з дна океанів і морів добувають нафту, газ, олово, залізні і мідні руди. Слайд 6.
    З давніх-давен люди використовують океан як транспорт. Спочатку людина долала невеликі відстані за допомогою дерев’яних човнів, пізніше навчилася будувати вітрильники, а потім пароплави і сучасні кораблі. Океан давно став зручним водним шляхом, який пов’язує між собою материки і країни.
   Світовий океан збагачує повітря киснем, тому що  в ньому росте багато зелених водоростей. Слайд 7. Вони ростуть на глибині до 100 метрів.
На глибині понад 100 метрів ростуть бурі водорості. Слайд 8. Глибше 200 метрів ростуть червоні водорості. Слайд 9.
   Найбільший з океанів – Тихий. Слайд 10. Він займає майже таку територію, як усі океани  разом узяті. Його відкрив мандрівник Фернан Магеллан у 1520 році та назвав тихим тому, що дорогою його експедицію часто спіткали бурі та сильний вітер, а того дня, коли Магеллан вперше увійшов до Тихого океану, той був на диво спокійним і тихим.
   Тихий океан омиває береги більш як 50 країн світу. На дні Тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану – Маріанська, глибиною 11022 м.
   Біля екватора води океану тепліші, аніж на півночі та півдні. Слайд 11. Завдяки цьому рослинний та тваринний світ тут значно багатший. У цьому океані росте понад 380 видів водоростей, живуть велетенські краби, морські черепахи, змії та котики. Не рідкістю є тюлені і кити.
   Слайд 12. Тваринний світ налічує близько 100 тисяч видів. У водах океану відомо понад 2000 видів риб. Це тунець, скумбрія, акули, тріска, кета, камбала, палтус тощо. Налічується більш як 6000 видів молюсків: мідії,
устриці, кальмари, восьминоги. Слайд 13, 14.
   Другий за розміром океан – Атлантичний. Слайд 15. Він найтепліший і найсолоніший. В океані водиться скумбрія, тріска, сардина, меч-риба, багато китів.
   Слайд 16. Біля екватора, де найтепліше, росте багато водоростей, живуть акули, летючі риби, морські черепахи. У північній та південній частинах океану поширені кити, тюлені, морські котики.
   Слайд 17. Третій за розміром – Індійський океан. Найбагатший тваринний світ – на півночі океану, де відомі численні види риб: сардинела, тунець, скумбрія, летючі риби, багато акул, скатів, а біля берегів часто зустрічаються крокодили. У прибережних водах багато коралів, зустрічаються морські зірки, черепахи, кити, дельфіни. Слайд 18.
   Найменший з океанів планети – Північно-Льодовитий. Слайд 19. Його довго називали морем. А назвали льодовитим, тому що його більша частина розташована на крайній півночі Землі. Це найхолодніший океан, в якому життя бідне через суворі кліматичні умови. Там існують лише 150 видів риб. Водяться мойва, палтус, сиг. Це головна їжа для тюленів, моржів, білуг, білих ведмедів. На скелях чайки, гаги, топірці, баклани утворюють «пташині базари». Водиться найбільша медуза ціанея зі щупальцями до 20 метрів. Слайд 20, 21.
V. Фізкультхвилинка.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
    1. Читання статей підручника
    2. Робота в зошитах
VII. Підсумок уроку
   1. Робота в групах
   Розгадати кросворд «Океан»

        1. Частини океану.  (Море)
        2. Другий за розміром материк (Африка)
        3. Південна і Північна. (Америка)
        4. На якому материку ми живемо? (Євразія)
        5. Другий за розміром океан. (Атлантичний)
VIII. Домашнє завдання.
    Опрацювання статті підручника.
    Підготувати повідомлення про океани.

    Скласти ребуси.